Wrastające paznokcie: Jak je skutecznie leczyć i których powszechnych pułapek lepiej unikać

podolog lodz pielegnacja stop

Czy cierpisz z powodu wrastających paznokci u stóp? Nie pozwól, aby ten uciążliwy problem utrudniał Ci codzienne życie. Zanim zdecydujesz się jednak na skomplikowane procedury chirurgiczne, warto poznać alternatywne i bardziej skuteczne metody leczenia wrastających paznokci.

W naszym artykule dowiesz się, jakie kroki podjąć w walce z tym problemem i dlaczego nasz gabinet podologiczny w Łodzi stanowi doskonałe miejsce, do rozwiązania tego zadania.

1. Jak rozpoznać wrastający paznokieć?

Wrastający paznokieć to stan, w którym ostry, twardy, najczęściej nie do końca wycięty element paznokcia przebił miękką tkankę wału paznokciowego wywołując tym stan zapalny. Taki stan zapalny to zawsze ból, obrzęk, często wysięk. Zdarza się, że pacjenci nie mogą chodzić, bo każdy krok boli, a nawet kołdra dotykając palca w czasie snu sprawia bolesność.

 

2. Co zrobić w przypadku wrastającego paznokcia?

Najrozsądniejszym wyjściem jest jak najszybsza wizyta u doświadczonego podologa. Jeśli mieszkasz w Łodzi, sprawa jest prosta: skontaktuj się z nami. W Centrum Podologicznym na Michałowicza po dokładnym sprawdzeniu stanu palca i głębokości wrastania poprzez szybkie i sprawne wycięcie wrastającego elementu zlikwidujemy ból natychmiastowo.

 

3. Co jest przyczyną wrastającego paznokcia?

Wrastanie paznokci może być wynikiem kilku czynników. Od paznokcia zdeformowanego i wkręcającego się, poprzez paznokieć nieprawidłowo tzn. zbyt głęboko obcinanego, przez wycinanie brudnymi narzędziami albo przypadkową infekcją do paznokcia w kształcie łyżeczkowatym lub takiego, który rozszerza się ku wolnemu brzegowi. Buty, które są zbyt ciasne lub zbyt niskie w przedniej części, mogą sprzyjać wrastaniu paznokcia (szczególnie u dzieci).

Najczęstszym jednak powodem tzw. paznokcia wrastającego jest nie jego wrastanie, tylko powstanie w wale paznokciowym odcisku, który rozpiera ten wał, wciska się pod paznokieć i sprawia ból. Tak więc paznokieć wrastający nie zawsze ponosi winę za cierpienia.

Wrastające paznokcie mogą dotknąć każdego. Jednak niektóre grupy są bardziej narażone na wrastanie paznokci:

 

 Wrastające paznokcie u dzieci i niemowląt

U nowonarodzonych dzieci czy niemowląt powodem bólu i stanów zapalnych jest najczęściej deformacja paznokcia nazywana łyżeczkowatością. Polega ona na tym, że łożysko paznokcia nie zdołało się prawidłowo ukształtować i paznokieć ma kształt wklęsły – właśnie, jak gdyby łyżeczki. Stan ten najczęściej ulega poprawie najpóźniej w chwili, gdy dziecko zacznie poruszać się na nogach. W ekstremalnych wypadkach sprawia jednak problemy, ponieważ taki paznokieć rozszerza się ku wolnemu brzegowi wbijając się w miękką, delikatną tkankę paluszka.

 

Wrastające paznokcie u sportowców

Połączenie intensywnej aktywności fizycznej i noszenia ciasnych butów sportowych może zwiększyć nacisk na paznokcie i spowodować ich wrastanie. Szczególnie w dyscyplinach sportowych, które wymagają szybkich zmian kierunku, nagłego hamowania i dużego obciążenia stóp, takich jak piłka nożna, koszykówka czy tenis, istnieje zwiększone ryzyko wrastających paznokci. Ciągłe tarcie i nacisk na palce mogą wpychać płytkę paznokcia w skórę, powodując bolesne stany zapalne.

Dlatego dla sportowców bardzo ważne jest dbanie o zdrowie swoich stóp i podejmowanie środków zapobiegawczych, aby uniknąć wrastających paznokci. Regularna pielęgnacja stóp i noszenie dobrze dopasowanych butów to ważne kroki w zapobieganiu temu nieprzyjemnemu problemowi i utrzymaniu radości z uprawiania sportu bez dolegliwości.

 

Wrastające paznokcie u stóp u osób z cukrzycą

Osoby chore na cukrzycę mają problem z deformacją paznokci wkręcających się z powodu zaburzeń ukrwienia i intensywnemu wysychaniu skóry i paznokci. Jest to powodem zwijania się płytki paznokciowej i uciskania skóry w wale paznokciowym. Do tego dochodzą często problemy ze słabym widzeniem i ograniczeniem ruchomości, czyli niedosięganiem do stóp. Niedokrwienie stóp spowodowane miażdżycą oraz skaleczenia palców przez manipulacje przy paznokciach są najczęstszą przyczyną owrzodzeń cukrzycowych, a w rezultacie trudno gojących się ran aż do amputacji włącznie. Dlatego chorzy na cukrzycę, neuropatię i miażdżycę powinni regularnie korzystać z usług wyspecjalizowanych podologów.

 

4. Jak leczyć wrastające paznokcie i jakich pozornie „dobrych” rad lepiej nie przestrzegać?

Pacjenci z problemami wrastających paznokci opowiadają nam często o swojej drodze przez mękę: o poradach różnych specjalistów lub z internetu. Zgodnie z tymi radami moczą bolące stopy w kąpieli z solą lub szarym mydłem, okładają rivanolem, przykładają maść ichtiolową lub tribiotyk (antybiotyk zalecany chęsto przez np. aptekarzy). I są bardzo rozczarowani, że zabiegi te nie przynoszą poprawy, najwyżej chwilową ulgę. Nic dziwnego. Paznokieć wrastający to przecież problem mechaniczny i żadna maść czy kąpiel tego nie zlikwiduje.

Jeśli powodem bólu jest odcisk w wale paznokciowym, to i ten pod wpływem moczenia stanie się tylko bardziej nabrzmiały, a po wyschnięciu skóry bardziej bolesny. Jeśli powodem jest rzeczywiście wrastający paznokieć, to pod wpływem kąpieli wbije się jeszcze głębiej w rozmoczoną tkankę miękką. Problem mechaniczny można zlikwidować tylko mechanicznie, tzn. usunąć element wrastający i drażniący, bez względu na to czy jest nim paznokieć, czy odcisk. Zabiegi podologiczne przynoszą niemal natychmiastową ulgę. Nie istnieją żadne, ale to żadne wskazania, żeby wrastające paznokcie usuwać chirurgicznie. Wręcz przeciwnie: po tak inwazyjnych zabiegach rezultatem są najczęściej trudno odwracalne deformacje paznokci. Wyrastające kikuty powodują problemy estetyczne i psychiczne.

 

5. Klamra ortonyksyjna: co to jest i kiedy się ją stosuję?

Klamra ortonyksyjna to środek medyczny wykonywany na indywidualne potrzeby danego paznokcia. Ma ona za zadanie w sposób łagodny, ale skuteczny doprowadzić do zmiany kształtu paznokcia i/ lub jego kierunku wzrostu. Jeśli paznokieć rośnie głęboko w wałach paznokciowych, klamra powoli wyciąga jego boki do góry i likwiduje bolesność, którą ostre kanty paznokcia wywołują. W rękach doświadczonego podologa klamra jest niezastąpionym narzędziem przynoszącym natychmiastową ulgę w bólu. Jej aplikacja (umocowanie na paznokciu) z reguły nie sprawia większych trudności lub bolesności, a działa od momentu założenia. Nasze doświadczenie w stosowaniu klamer ortonyksyjnych pozwoliło już wielu osobom pozbyć się kikutów paznokciowych wyrosłych na skutek chirurgicznych interwencji i poprawić wygląd oraz samopoczucie dziesiątek cierpiących z tego powodu pacjentów.

 

6. Jak uniknąć wrastających paznokci u stóp?

Paznokcie należy obcinać prosto, ale zgodnie z linią, którą wyznacza nam mikroskopijna skórka tworząca przejście z łożyska do opuszka paznokcia. Bardzo często ta linia jest lekko zaokrąglona. Ostre kanty boczne należy opiłowywać (zaokrąglać) lekko pilnikiem tak, by nie ocierały się o delikatną skórkę wału paznokciowego. Paznokci nie należy obcinać na okrągło ingerując głęboko w wały paznokciowe. Jest to przyczyną mikro urażeń naskórka, drażnienia go i rogowacenia aż do tworzenia się odcisków w wałach paznokciowych. Poza tym takie radykalne głębokie i krótkie obcinanie zmniejsza powierzchnię paznokcia, wywołuje procesy deformacyjne płytki, a co za tym idzie staje się powodem wszystkich wyżej opisanych problemów nazywanych ogólnie paznokciem wrastającym.

 

 

Gotów, aby oddać swoje stopy w najlepsze ręce?

Jeśli cierpisz z powodu wrastających paznokci lub chcesz podjąć środki zapobiegawcze, nie zwlekaj dłużej. Nasz zespół  w gabinecie podologicznym w Łodzi na Zdrowiu jest gotów Ci pomóc. Skontaktuj się z nami jeszcze dziś i umów się na wizytę, aby przekonać się, że ulga jest naprawdę w zasięgu Twoich stóp.

 

Umów konsultację

 

Blog

Jak właściwie zadbać o stopy dzieci?

Stopy dzieci są bardzo wrażliwe. Jak wesprzeć zdrowy rozwój dziecięcych stóp i uniknąć typowych błędów, pokazujemy w naszym artykule.

Czytaj dalej

Strona

Wkładki ortopedyczne

Cierpisz na bóle stóp, kolan, bioder lub kręgosłupa? Nasze indywidualne wkładki ortopedyczne mogą być właściwym rozwiązaniem dla Ciebie.

Czytaj dalej

Zabiegi

Pielęgnacja stóp u podologa

Dlaczego należy dbać o stopy? Z jakimi problemami do podologa? Jak się przygotować do wizyty w naszym gabinecie?

Czytaj dalej

Przykłady naszej pracy

Grzybica paznokcia

Czytaj dalej

Powiadomienie o plikach cookie WordPress od Real Cookie Banner