Home » Wkładki ortopedyczne

Wkładki ortopedyczne – indywidualnie dopasowane do Twoich stóp

Cierpisz na bóle stóp, kolan, bioder albo kręgosłupa? Zbadaj stopy. 

To stopy są podstawą naszego układu ruchu. Jedna mała nieprawidłowość w ich funkcjonowaniu wystarczy, by zaburzona została cała statyka ciała. 

Umów się teraz na bezpłatną konsultację. Chętnie doradzimy, czy nasze wkładki mogą być również dla ciebie właściwym rozwiązaniem. 

Umów konsultację

Wkładki Jurtin medical® – Twój osobisty produkt najwyższej jakości

  • indywidualnie, ręcznie wykonywane odpowiednio do problemów poszczególnych stóp
  • stabilizacja całego układu ruchu
  • natychmiastowa poprawa samopoczucia dzięki prawidłowej korekcie stóp
  • nowatorski sposób myślenia w wykonywaniu wkładek ortopedycznych
  • zalecane przez lekarzy, fizjoterapeutów i podologów na całym świecie
  • wykonane z najwyższej jakości materiałów przyjaznych dla skóry
  • wyprodukowane w Austrii – wykonane w Polsce

Pięta: podstawowy element całego układu ruchu 

Pięta odgrywa szczególną rolę w układzie stopy. Właściwie ustawiona utrzymuje prostą postawę całego ciała. Jeśli ulegnie odchyleniu od osi ciała (koślawość), może powodować problemy ze stopami. Problemy mogą się także pojawić w innych miejscach ciała, które trudno skojarzyć ze stopami, np. w kolanach, biodrach, kręgosłupie, barkach czy karku, a nawet stawach szczękowych.

Większość ludzi obciąża pięty po wewnętrznej stronie. Pięta tak obciążana ulega przechyłowi i wykoślawieniu. Przesunięcie kości piętowej skutkuje przesunięciem sąsiadującej z nią kości skokowej.

W ten sposób cała konstrukcja śródstopia się opuszcza. W efekcie stopa ulega przekręceniu i pojawia się ból. Wszystkie kości wstępujące, bazujące na pięcie i stawie skokowym, również zajmują nieprawidłową pozycję, a ścięgno Achillesa traci elastyczność.

Dokonujące się przez lata zmiany w konstrukcji stopy prowadzą do przekrzywienia się i dysfunkcji miednicy, stawów biodrowych oraz zmian w kręgosłupie. Bóle pleców i innych części układu ruchu są nieodzownym efektem tej sytuacji, a ich powodem wcale nie musi być żadna choroba.

Wkładki wykonane metodą Jurtin medical® pomagają stopom odzyskać stabilizację poprzez wyprostowanie pięty, dzięki czemu pacjenci znów mogą się poruszać prawidłowo.

Umów się na bezpłatną konsultację

Jak dostosowujemy wkładki Jurtin medical® do indywidualnej stopy?

Wyszkolony w systemie Jurtin medical® technik ortopedyczny, podolog czy fizjoterapeuta manualnie dokonuje korekty ustawienia stopy, modyfikując pozycję kości piętowej. Niezbędnym warunkiem do zastosowania metody Jurtin medical® jest dobra znajomość biomechaniki oraz umiejętność wykonania manualnej korekty stopy przy wykorzystaniu metod dynamiki spiralnej (Spiraldynamik). Odbywa się to na stopie nieobciążonej i wywołuje efekt statycznej równowagi w całym układzie ruchu.

Wkładki Jurtin medical® są wykonywane z półproduktów podgrzewanych w specjalnym piecu, a następnie przymocowywane do stóp i poddawane procesowi próżniowemu, tak by bardzo dokładnie przylgnęły do podeszew stóp, które w tym momencie korygowane są dłońmi terapeuty.

Wkładki natychmiast po ostygnięciu mogą zostać umieszczone w butach pacjenta.

Odpowiadają one biomechanice stóp i nie rozleniwiają mięśni, a wręcz przeciwnie: dzięki prawidłowemu ustawieniu pięt aktywowane zostają grupy mięśniowe, które dotąd nie pracowały z powodu jednostronnego przeciążenia.

Zasada wkładek Jurtin medical® opracowana została przez Willy’ego Jurtina w Austrii. Jest ona wynikiem ponad 20-letniej pracy badawczej oraz silnej woli ustawicznego poszukiwania optymalnych rozwiązań.

Umów się na bezpłatną konsultację

Jaka jest różnica między wkładkami Jurtin medical® a innymi produktami?

Wkładki „klasyczne”, wykonywane na stopie obciążonej przy zastosowaniu wycisków piankowych, odbitki albo komputerowego systemu pomiarowego (tzw. metodą tradycyjną) są tworzone w oparciu o model ukazujący stopę taką, jaka jest np. koślawą, opuszczoną, śródstopową. Korekta stopy jest tam dokonywana dopiero następczo (nie bezpośrednio na stopie), w oparciu o porównanie wyników pomiarów z normą. Korekta dokonywana jest na podstawie pewnego założenia, jak stopa o długości “x”, szerokości “y” (z uwzględnieniem innych parametrów) powinna wyglądać zgodnie z uśrednioną normą. Często również poduszki (tzw. peloty) wklejane do wkładek w celu odciążenia opuszczonego sklepienia w ogóle się do tego nie nadają. Wręcz przeciwnie: stają się dodatkowym obciążeniem. Kierunek naciągu mięśni i więzadeł również ulega zmianie.

Zupełnie inaczej działają wkładki wykonane metodą Jurtin medical®. Modelowane są one bezpośrednio na stopach nieobciążonych. Wyszkolony w tym systemie technik pracuje na stopach obiema dłońmi, przywracając pięcie jej prawidłową pozycję. Następnie ciepła wkładka przymocowywana jest do korygowanej stopy za pomocą techniki próżniowej. Pięta zostaje ustawiona w pozycji prostej, by nie mogła się przesunąć ani na zewnątrz, ani do wewnątrz. W ten sposób całe ciało odzyskuje prostą pozycję i stabilność postawy.

Umów się na bezpłatną konsultację

Dlaczego wkładki Jurtin medical® przynoszą ulgę?

Celem naszych wkładek jest odzyskanie u pacjenta fizjologicznej pozycji pięt i funkcjonalności stóp oraz prawidłowego ich przetaczania. Dzięki temu statyka całego ciała zostaje ustabilizowana, a mięśnie ulegają aktywacji. Stosowanie wkładek wykonanych metodą Jurtin medical® zapobiega powstawaniu torbieli, redukuje bóle kolan, bioder czy kręgosłupa, a stawy, mięśnie, ścięgna i więzadła ulegają odciążeniu.

Wyrównane zostaje fizjologiczne skrzywienie przechyłu miednicy, rozluźniają się stawy szczękowe. Redukcji mogą ulec nawet problemy trawienne. Dzięki korekcie ustawienia pięt możliwe jest wyrównanie długości kończyn nawet do 8 mm bez dodatkowego podwyższania wkładek czy obuwia.

W ten sposób wkładka wykonana metodą Jurtin medical® zaczyna swoje działanie tam, gdzie problem powstaje, mianowicie na pięcie.

Wkładkami Jurtin medical® uzyskuje się wyjątkowo szybkie i skuteczne efekty w leczeniu metatarsalgii, ostrogi piętowej, a w wypadku Hallux valgus czy Hallux rigidus następuje całkowite odciążenie palucha.

Umów się na bezpłatną konsultację

Wkładki ortopedyczne nie tylko dla sportowców 

Wkładki Jurtin medical® przynoszą ulgę osobom z wadami postawy, z deformacjami stóp, nóg lub bioder. Służą nie tylko sportowcom, którzy swoje ciała poddają znacznym obciążeniom, lecz także wszystkim, którzy dużo stoją, chodzą lub często coś dźwigają. Wszystkim tym osobom wkładki Jurtin medical® pozwalają na swobodne poruszanie się, znacznie poprawiając komfort wykonywania codziennych czynności.

Wykonujemy również wkładki dla dzieci. Jesteśmy jednak zdania, że dopóki kości są jeszcze elastyczne, lepiej, żeby dziecko ćwiczyło i trenowało mięśnie układu ruchu. Wkładki powinno się stosować dopiero wtedy, kiedy dziecko traci mleczne zęby. Od tego momentu kości tracą swoją elastyczność, zaczynają twardnieć, ćwiczenia nie są już tak skuteczne. Najczęstszym problemem dzieci jest silna koślawość, którą można zlikwidować bądź bardzo zredukować za pomocą naszych wkładek.

 

Wkładki ortopedyczne dla diabetyków i pacjentów z grupy ryzyka

Dla pacjentów chorych na cukrzycę i jej następstwa – neuropatię i miażdżycę oraz dla osób chorych na którąś z chorób reumatycznych (artroza, reumatyzm, reumatoidalne zapalenie stawów) – bardzo ważne jest odciążenie stóp za pomocą wkładek. W wypadku cukrzycy i neuropatii dochodzi często do zmian w konstrukcji stopy i przeciążeń skóry w miejscach fizjologicznie na to nie przygotowanych. W tej grupie pacjentów przeciążenia mogą prowadzić do powstawania trudno gojących się ran.

Noszenie wkładek z odpowiednio umieszczonym odciążeniem może być dla nich elementem chroniącym przed amputacją. Wkładki wykonywane indywidualnie metodą Jurtin medical® stabilizują kostrukcję stóp i pozwalają na odciążenie miejsc zagrożonych.

Umów się na bezpłatną konsultację

Opinie lekarzy o wkładkach Jurtin medical®

Wreszcie pojawiły się ortopedyczne wkładki do butów, które sprostały wymaganiom biomechaniki stopy i korygują nieprawidłowe ustawienia jej stawów. Willy Jurtin odkrył, że ustawienie stopy w stawie skokowym dolnym ma decydujący wpływ na stabilność stopy stojącej lub znajdującej się w ruchu. Indywidualnie modelowane wkładki Jurtin medical® bazują na tych samych zasadach biomechaniki, co moje operacje korygujące na przedniej i tylnej części stopy. Z tego względu można je polecać bez ograniczeń do nieoperacyjnej terapii schorzeń stóp.

dr Aleksander Sikorski (chirurg stóp, Ośrodek Opieki nad Stopami, Akwizgran, Niemcy)

Wkładki Jurtin medical® to w technice ortopedycznej sensacja na miarę wynalezienia koła – nareszcie pojawiły się wkładki wspierające stopę w zgodzie z tym, jak ją skonstruowała natura.

dr Stephen Weber (lekarz terapii manualnej i kinezjologii stosowanej, osteopata, Villach, Austria)

Od lat z powodzeniem stosuję wkładki Jurtin medical® cieszące się bardzo dobrą opinią moich pacjentów. Dzięki indywidualnie modelowanym wkładkom Jurtin medical® zapewniana jest optymalna pozycja kostna, a dzięki temu – indywidualna ruchliwość ścięgien. Wielu moich pacjentów nie wyobraża sobie chodzenia bez wkładek Jurtin medical®.

dr Ivan Ramsak (lekarz kinezjologii stosowanej, Klagenfurt, Austria)

Ortopedyczna wkładka do butów Jurtin medical® to jedyna znana mi wkładka, która odpowiednio stabilizuje stopę poprzez wyprostowanie pięty. Uwzględnia biomechanikę i spiralno-dynamiczne skręcenie stopy w aktywnej fazie stania oraz przetaczania. Powoduje to redukcję napięcia w całym układzie mięśniowo-szkieletowym, które może powstawać w wyniku deformacji stopy. Efekt ten można udowodnić metodą applied Kinesiology.

dr Jürgen Hörhan (specjalność ortopedia konserwatywna, Reidling, Austria)

Czy i Ty chcesz pracować z systemem Jurtin medical®?

Jesteś podologiem, fizjoterapeutą, technikiem ortopedycznym lub ortopedą i zainteresowała Cię ta metoda wykonywania wkładek?

My jesteśmy przekonani o skuteczności metody Jurtin medical®, a entuzjastyczne opinie naszych pacjentów utwierdzają nas w tym każdego dnia. Od ponad 10 lat praktykujemy ten sposób wykonywania wkładek i chętnie podzielimy się naszą wiedzą oraz zdobytymi doświadczeniami. Centrum Podologiczne jest wyłącznym przedstawicielem systemu wkładkowego Jurtin medical® na terenie Polski. Chętnie udzielimy Ci dalszych informacji technicznych w ramach indywidualnego szkolenia. Masz pytania? Napisz lub zadzwoń: szkolenia@centrumpodologiczne.pl.

Blog

Jak właściwie zadbać o stopy dzieci?

Stopy dzieci są bardzo wrażliwe. Jak wesprzeć zdrowy rozwój dziecięcych stóp i uniknąć typowych błędów, pokazujemy w naszym artykule.

Czytaj dalej

Blog

Haluks: Jak sobie pomóc z paluchem koślawym?

Paluch koślawy lub haluks - dlaczego powstaje i jak uniknąć skutków tej deformacji stóp? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czytaj dalej

Blog

10 najczęstszych błędów przy pielęgnacji stóp

Wielu naszych pacjentów cierpi z powodu problemów ze stopami, do których sami się przyczynili. Samodzielna pielęgnacja stóp w domu, aby nie zaszkodziła, wymaga przestrzegania pewnych reguł.

Czytaj dalej

Blog

Dlaczego nie powinniśmy nosić klapek

Człowiek w klapkach nie chodzi, tylko człapie. A do togo jeszcze naraża zdrowie całego swojego układu ruchu.

Czytaj dalej

Zadzwoń Napisz