Home » Blog » Jak odróżnić maceracje od grzybicy stóp

Jak odróżnić maceracje od grzybicy stóp

stopy-skateboard

Wielu naszych pacjentów prosi o poradę w związku z popękaną i postrzępioną skórą pomiędzy palcami. Szczególnie w okresie letnim problem zdaje się narastać. Pacjenci odkrywają na stopach własnych lub swoich dzieci małe, białawe pęcherzyki lub postrzępioną skórę i są przekonani, że to grzybica skóry.

W większości wypadków możemy jednak uspokoić: grzybica skóry jest stosunkowo rzadką chorobą w naszej szerokości geograficznej przy zachowaniu standardów higienicznych. Najczęściej mamy więc do czynienia z maceracją.

Czym jest maceracja?  

W upalne dni lata prawie wszystkie stopy się pocą. Skoro jednym z zadań potu jest chłodzenie ciała, to latem jest to zupełnie naturalne. Chłodzenie potem odbywa się na całym ciele, zatem na stopach również. W końcu na 1 cm2 podeszwy naszych stóp znajduje się ponad 500 gruczołów potowych.

Zbyt intensywne wydzielanie potu na stopach może stać się jednak przyczyną maceracji, czyli rozmiękczenia naskórka. Zmacerowany naskórek traci cechy żywotnej tkanki stając się tkanką martwą. Maceracja w przestrzeniach międzypalcowych wygląda jak popękany, poszarpany białawy naskórek. Jeśli występuje na skórze nadpotliwej, to wokół maceracji skóra ta jest intensywnie czerwona i wyraźnie wilgotna.

Latem do maceracji często dochodzi także na skórze normalej, która zazwyczaj nie poci się nadmiernie. Przyczyną jest tu podwyższona temperatura powietrza a zatem i skóry, brak przewiewu między palcami i kumulacja wilgoci. Tarcie palców o siebie i ucisk powierzchni skóry o podeszwy butów powoduje, że cienki i delikatny naskórek znajdujący się między palcami zaczyna pękać.

Niekiedy pęknięcia na przejściach z powierzchni międzypalcowych na podeszwę są głębokie. Widzimy wtedy białawe, postrzępione kawałki naskórka otaczające rozpadlinę w skórze często bolesną. Mamy wtedy do czynienia z raną, która wymaga szybkiego i skutecznego leczenia, ponieważ przez otwartą rankę mogą wdać się nie tylko grzyby, ale i bakterie. Podolog jest właściwą osobą do kontaktu.

Do maceracji dochodzić może na wszystkich częściach stopy. Macerować, czyli ulegać rozmiękczeniu na skutek potu (lub innego płynu) mogą modzele, odciski podeszwowe i te na bocznych powierzchniach palców. Odciski na stawach palców lub na podeszwach ulegają też maceracji pod wpływem płynów lub plastrów „na odciski”.

Z maceracją mamy również do czynienia w wypadku wrastających paznokci i powstania tzw. „dzikiego mięsa” (hipergranulacji), które zbudowane jest w przeważającej mierze z naczyń limfatycznych i krwionośnych. To właśnie one stwarzają intensywnie wilgotne środowisko.

 

Czym różnią się od siebie maceracja i grzybica stóp?

W przeciwieństwie do maceracji grzybica wywołana bywa przez grzyby typu trichophyton rubrum lub trichophyton interdigitale. Grzybica na stopach różni się od maceracji zarówno wyglądem jak i zapachem. Zapach grzybicy jest bardzo charakterystyczny i przez podologa łatwo rozpoznawalny.

Wygląd grzybicy natomiast różni się barwą żółtawo-brązową oraz obecnością dodatkowych, nie popękanych jeszcze mikroskopijnej wielkości pęcherzyków występujących obok tych już pękniętych i postrzępionych. Pęcherzyki wypełnione są cieczą zawierającą spory grzybiczne. Często są tak małe, że widzi je tylko wprawione oko podologa i to przy pomocy lupy. Złogi martwiczego, grzybiczego naskórka mogą zlepiać się ze sobą, stają się wtedy zagrożeniem powstania odcisków międzypalcowych, bardzo bolesnych i trudnych do usuwania oraz wyleczenia.

 

Czy maceracja może doprowadzić do grzybicy?

Tak, obecność martwych komórek skórnych może stać się pożywką dla grzybów, ale nie musi. Długotrwała wilgotność naskórka pozbawia go jego naturalnego ochronnego lipidowego płaszcza sprawiając, że staje się łatwym łupem dla grzybicy międzypalcowej. Należy dlatego usuwać zmacerowany, martwy naskórek, aby nie mógł stać się pożywką dla grzybów.

 

Dlaczego ważne jest aby odróżnić macerację od grzybicy?

Głównie, aby podjąć właściwą decyzję co do dalszego postępowania.

W wypadku maceracji wystarczy zadbać o lepszy przepływ powietrza między palcami, usunięcie strzępków naskórka, noszenie lekkiego obuwia z naturalnych materiałów, skarpet pozbawionych sztucznych włókien. Częsta zmiana obuwia, chodzenie na bosaka, dokładne osuszanie po kąpieli przestrzeni międzypalcowych – to dobra podstawa do zapobiegania maceracji.

Jako podolodzy pomożemy w diagnozie. Usuniemy bezboleśnie i bezkrwawo strzępki i pęcherzyki zmacerowanego naskórka, zabezpieczymy przestrzenie międzypalcowe środkiem dezynfekującym i wysuszającym.

Jeśli na bazie maceracji przestrzenie te zostały zajęte przez grzybicę, to pomoc podologiczna jest niezbędna. Oprócz postępowania opisanego powyżej, konieczne jest regularne oczyszczanie i zabezpieczanie w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się i wyleczenia grzybicy.

Odróżnienie zwykłej maceracji od grzybicy jest dość trudne, dlatego w razie wątpliwości warto jest skorzystać z konsultacji i fachowej pomocy w gabinecie podologicznym.

Umów się na konsultację.

 

Strona

Wkładki ortopedyczne

Cierpisz na bóle stóp, kolan, bioder lub kręgosłupa? Nasze indywidualne wkładki ortopedyczne mogą być właściwym rozwiązaniem dla Ciebie.

Czytaj dalej

Blog

Jak właściwie zadbać o stopy dzieci?

Stopy dzieci są bardzo wrażliwe. Jak wesprzeć zdrowy rozwój dziecięcych stóp i uniknąć typowych błędów, pokazujemy w naszym artykule.

Czytaj dalej

Blog

Haluks: Jak sobie pomóc z paluchem koślawym?

Paluch koślawy lub haluks - dlaczego powstaje i jak uniknąć skutków tej deformacji stóp? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czytaj dalej

Blog

Czy lakier do paznokci może być przyczyną chorób i nadwagi?

Malujesz sobie paznokcie regularnie i nawet nie podejrzewasz, co tak naprawdę sobie na nie nakładasz? Nic dziwnego. Kolorowe buteleczki często nie posiadają żadnych etykiet ze składem.

Czytaj dalej

Zadzwoń Napisz