Home » Zabiegi » Łuszczyca skóry stóp i paznokci

Łuszczyca skóry stóp i paznokci

 

W wypadku łuszczycy skóry stóp i paznokci najważniejsze jest prawidłowe rozpoznanie. Niestety wielu dermatologów ma z tym także problem. Bardzo często łuszczyca mylona jest z grzybicą, a pacjenci kierowani niepotrzebnie do laboratoriów na pobieranie wymazów. 

 

Paznokcie osób chorych na łuszczycę charakteryzują się kilkoma rodzajami zmian, które z czasem prowadzą do deformacji paznokci. Deformacje te bywają tak znaczne, że kiedy dotykają paznokci dłoni, chorzy zaczynają unikać kontaktów socjalnych.

Najczęstszą ze zmian jest onycholiza czyli odłączenie się płytki od łożyska. Powstaje wówczas pod paznokciem przestrzeń, w której gromadzą się łuski skórne i paznokciowe. Zbiera się tam też wilgoć z powodu braku wymiany powietrznej. Sprzyjać to może infekcji grzybiczej. Z drugiej strony natomiast zbierające się tam łuski mogą zbijać się w grudki, które pod wpływem ucisku ze strony paznokcia mogą wciskać się w tkankę miękką palca tworząc z czasem bolesny odcisk podpaznokciowy.

Zabiegi podologiczne polegają przede wszystkim na ostrożnym oczyszczeniu obszarów podpaznokciowych w wypadku onycholizy i na estetycznym opracowaniu paznokci.

Jak pomagamy w gabinecie: Paznokcie w gabinecie zostają prawidłowo skrócone i oszlifowane. Jeśli są już zdeformowane, to podczas szlifowania nadajemy im optymalny, podobny do fizjologicznego kształt, co w dużym stopniu zaspakaja wymagania estetyczne pacjentów.

Skóra stóp pokryta łuskami powinna być od nich uwolniona, gdyż jest to niezbędny warunek umożliwiający lekom podawanym zewnętrznie przedostanie się w głąb skóry. Usuwamy nadmiar rogowaciejącego naskórka skalpelem i wygładzamy skórę kapturkiem ściernym dobranym odpowiednio do rodzaju i stanu naskórka.

Po takim opracowaniu nasi pacjenci z łuszczycą kierowani są na zabieg kąpieli metodą Schiele z dodatkiem borowiny i olejków eterycznych.

Po tej detoksykującej kąpieli, jeśli to wskazane wykonujemy opatrunki ochronne / odciążające z balsamem propolisowym albo maścią o właściwościach zapobiegających rogowaceniu.

Pacjenci są też instruowaniu o możliwościach dbania o stopy w warunkach domowych. Zalecane są im również preparaty do codziennej pielęgnacji z zawartością kwasu salicylowego, mocznika czy srebra koloidalnego.

 

Umów się na zabieg

Blog

Łuszczyca stóp: jak ją rozpoznać i leczyć

Diagnoza Łuszczycy jest niełatwa nawet dla lekarzy dermatologów, ponieważ różne formy łuszczycy bardzo często przypominają inne choroby wywoływane przez egzemy, grzybice czy nawet nowotwory.

Czytaj dalej

Przykłady naszej pracy

Łuszczyca skóry stóp

Czytaj dalej

Blog

10 najczęstszych błędów przy pielęgnacji stóp

Wielu naszych pacjentów cierpi z powodu problemów ze stopami, do których sami się przyczynili. Samodzielna pielęgnacja stóp w domu, aby nie zaszkodziła, wymaga przestrzegania pewnych reguł.

Czytaj dalej

Blog

Dlaczego nie powinniśmy nosić klapek

Człowiek w klapkach nie chodzi, tylko człapie. A do togo jeszcze naraża zdrowie całego swojego układu ruchu.

Czytaj dalej

Powiadomienie o plikach cookie WordPress od Real Cookie Banner