Metatarsalgia, czyli problemy śródstopia

metatarsalgia

Metatarsalgia oznacza „bolesność śródstopia”. Określenie to odnosi się do wszystkich zmian śródstopia. Choroba ma zawsze przyczyny anatomiczne lub/i biomechaniczne (zmiany w stopie).

Metatarsalgia nie jest objawem płaskostopia poprzecznego, bo takie nie istnieje. Określenie to niesłusznie sugeruje, że stopy mogą być w jednym miejscu płaskie, a w innym nie. W rzeczywistości chodzi o „stopę śródstopową”, która jest efektem opadania konstrukcji stopy w stawie skokowym oraz rozchodzenia się kości śródstopia. Rozsuwają się najczęściej kości I i V.

Kości śródstopia nazywane są też promieniami. Rezultatem zmiany pozycji I promienia jest tzw. halluks – skrzywienie palucha ku zewnętrznej stronie stopy, w medycynie określane jako hallux valgus.

W wyniku przesunięcia się V promienia powstaje tzw. palec krawiecki – główka tej kości wystaje poza boczną granicę stopy, a sam palec przekręca się ku środkowej osi ciała.

 

Rodzaje metatarsalgii

  • metatarsalgia fazy stania: bóle śródstopia w pozycji stojącej
  • metatarsalgia propulsyjna: bóle śródstopia podczas poruszania stopą
  • metatarsalgia Mortona: bóle wywołane nerwiakiem
  • metatarsalgia pourazowa: zmiany w śródstopiu spowodowane wypadkiem lub uszkodzeniem
  • metatarsalgia reumatyczna: bóle wywołane przez jedną z chorób reumatycznych: artrozę, reumatoidalne zapalenie stawów (gościec), reumatyzm, dnę moczanową
  • metatarsalgia jatrogenna: spowodowana powikłaniami leczenia operacyjnego stopy.

 

Najczęstsze przyczyny metatarsalgii

  1. niestabilny bądź przesunięty I promień śródstopia
  2. promienie II i III dłuższe od promienia I
  3. procesy zachodzące w tkance miękkiej (nerwy, torebki stawowe)
  4. artretyzm (przeciążenia, RZS)
  5. przeciążenia spowodowane stopą wydrążoną albo szpiczastą
  6. pourazowe zmiany w konstrukcji stopy
  7. jatrogenne zmiany w konstrukcji stopy
  8. początkowe stadia neuropatii
  9. atrofia (zanik) podeszwowej wyściółki tłuszczowej (działanie nikotyny, AVK, brak aktywności ruchowej).

Kiedy promienie I i V ulegają przesunięciu, a palec II jest dłuższy od palucha, główka II kości śródstopia opada podeszwowo, a skóra pokrywającą ją zaczyna twardnieć i rogowacieć – powstaje modzel. Opadanie główki dotyczy często również III kości.

 

Co może powodować metatarsalgie I promienia?

Terapia powinna się zacząć dopiero po postawieniu właściwej diagnozy, nawet jeśli jest to proces długotrwały i uciążliwy.

Niestety, bardzo często pacjenci cierpią z powodu noszenia wkładek, w których umieszczone są peloty, czyli dodatkowe poduszki mające jakoby podtrzymywać płaskie sklepienia stóp, a w rzeczywistości pocierające i uciskające skórę oraz tkanki położone pod nią. To z kolei wywołuje mechanizmy obronne skóry: rogowacenie skóry i bóle uciskanych tkanek.

 

Cele terapeutyczne w leczeniu metatarsalgii

  • zharmonizowanie obciążenia stopy
  • miękkie wyściełanie przodostopia
  • miękkie wyściełanie miejsc lokalnie przeciążonych
  • stabilizacja pięty w pozycji wyprostowanej
  • prawidłowe ustawienie stawu skokowo-piętowo-łódkowego
  • prawidłowe podparcie łuku podłużnego.

 

Pomocne w leczeniu metatarsalgii

 

Podsumowanie

Metatarsalgię należy interpretować jako zespół objawów o różnorodnej genezie. Na skutek stanów zapalnych, degeneracyjnych lub pourazowych dochodzi do przemieszczenia główek kości śródstopia. W efekcie zwiększa się jego obciążenie. Diagnozę można postawić już po badaniu klinicznym, jednak poszukiwanie przyczyny choroby wymaga na ogół dodatkowych badań: rentgenologicznego, ewentualnie rezonansu magnetycznego, niekiedy nawet laboratoryjnej analizy krwi (szczególnie przy podejrzeniu stanów zapalnych).

Jeśli chodzi o terapię, to najważniejsze jest dobranie odpowiedniego obuwia i wykonanie wkładek korygująco-odciążających.

Jeżeli czynności te nie przyniosą poprawy, następnym krokiem może być poddanie się operacji.

 

Blog

Haluks: Jak sobie pomóc z paluchem koślawym?

Paluch koślawy lub haluks - dlaczego powstaje i jak uniknąć skutków tej deformacji stóp? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czytaj dalej

Blog

Jak właściwie zadbać o stopy dzieci?

Stopy dzieci są bardzo wrażliwe. Jak wesprzeć zdrowy rozwój dziecięcych stóp i uniknąć typowych błędów, pokazujemy w naszym artykule.

Czytaj dalej

Strona

Wkładki ortopedyczne

Cierpisz na bóle stóp, kolan, bioder lub kręgosłupa? Nasze indywidualne wkładki ortopedyczne mogą być właściwym rozwiązaniem dla Ciebie.

Czytaj dalej

Powiadomienie o plikach cookie WordPress od Real Cookie Banner