Home » Zabiegi » Stopa cukrzycowa
badanie stopy cukrzycowej

Stopa cukrzycowa

Pacjenci często nie są świadomi, że długotrwała cukrzyca może wywołać podopatię cukrzycową, czyli tzw. zespół stopy cukrzycowej.

Cukrzyca to choroba bardzo podstępna: rozwija się latami niezauważalnie i nie jest wówczas leczona. Zmiany na stopach, do których może dochodzić w efekcie choroby, często nie sprawiają bólu i postępują bezobjawowo. Zespół stopy cukrzycowej jest efektem występowania dwóch chorób: uszkodzenia naczyń krwionośnych i połączeń nerwowych.

1. Angiopatia: czyli miażdżyca

Angiopatia kończyn dolnych skutkuje zatorami żylnymi i otwieraniem się ran na podudziach. Rany te goją się bardzo trudno, nieraz całymi latami. Jeśli do zmian dochodzi w naczyniach tętniczych, to podudzia i stopy nie są zaopatrywane w wystarczającą ilość tlenu i produktów odżywczych. Skóra staje się cienka, pergaminowata, łatwo ulega przeciążeniom, a rany, które powstają na podeszwach lub na palcach, prowadzą zwykle do amputacji kończyny.

2. Polineuropatia cukrzycowa: czyli zespół trzech neuropatii

Polineuropatia to zespół trzech neuropatii, w których wyniku chorzy nie odróżniają np. zmian temperatury czy lekkiego podrażnienia od głębokich skaleczeń, np. po wniknięciu w paluch kawałka drutu czy pinezki. Polineuropatia prowadzi do zmian w konstrukcji kostno-mięśniowo-ścięgnistej. Tak powstają przeciążenia podeszwowej skóry stóp. Zmiany te wobec braku odczuwania prowadzą do wystąpienia owrzodzeń oraz trudno gojących się ran.

Zabiegi podologiczne mogą sprawić, że uda się zapobiec konieczności amputacji kończyny.  

Dalsze czynniki ryzyka podopatii 

Dodatkowymi czynnikami ryzyka podopatii cukrzycowej są

  • noszenie niewłaściwego obuwia
  • nadwaga
  • niesprzyjający zdrowiu rodzaj wykonywanej pracy

Ponad 50 procent wszystkich amputacji ma swój początek w niefachowo przeprowadzonym pedicurze.

Najważniejszymi elementami w profilaktyce stopy cukrzycowej są: prawidłowa pielęgnacja stóp oraz noszenie dobrze dobranego obuwia.

Zabiegi na stopach osób chorych na cukrzycę powinny być przeprowadzane tylko przez dobrze wykształconych fachowców: podologów.

W Centrum Podologicznym pacjenci z cukrzycą są raz w roku szczegółowo badani pod kątem rozwoju miażdżycy, neuropatii oraz stanu stawów stóp i zmian skórno-paznokciowych. Badanie wykonujemy w ramach regularnie przeprowadzanych zabiegów profilaktycznych.

 

Umów się na zabieg

Strona

Gabinet podologiczny w Łodzi

Czytaj dalej

Strona

Bony podarunkowe

Czytaj dalej

Przykłady naszej pracy

Zespół stopy cukrzycowej

Czytaj dalej

Blog

Profilaktyka i pielęgnacja stopy cukrzycowej

Regularne, profilaktyczne zabiegi w gabinecie podologicznym mogą skutecznie opóźnić lub wręcz uchronić przed rozwojem zespołu stopy cukrzycowej.

Czytaj dalej

Zadzwoń Napisz