Home » Zabiegi » Wrastające paznokcie i inne problemy paznokciowe
wkręcające paznokcie wrastające paznokcie

Wrastające paznokcie i inne problemy paznokciowe

Leczymy wrastające paznokcie, hematomy podpaznokciowe, grzybicę i łuszczycę paznokci i inne problemy paznokciowe. Przeważnie problem zostaje rozwiązany już po kilku zabiegach.

Paznokcie stóp ze względu na swoje położenie często ulegają różnym zmianom: deformują się, grubieją, pękają, zanikają, podchodzą krwią po urazach, wyrastają w postaci kikutów po operacjach usunięcia paznokcia. Paznokciowi wrastającemu towarzyszy zwykle stan zapalny powstały na skutek przebicia naskórka w wale paznokciowym przez ostre krawędzie paznokcia łyżeczkowatego lub wkręcającego się.

Leczenie wszystkich tych stanów leży w zakresie działań podologicznych i w każdym przypadku możliwa jest poprawa.

 

Paznokieć wrastający

Wrastaniu paznokci towarzyszy zwykle stan zapalny powstały na skutek przebicia naskórka w wale paznokciowym przez ostre czubki paznokcia łyżeczkowatego lub wkręcającego się.

Występowanie: Paznokcie paluchów, rzadziej paznokcie drugich palców.

Zapobieganie: W wypadku paznokci łyżeczkowatych wystarczy po ich skróceniu zaokrąglić rogi paznokcia pilnikiem. W wypadku paznokci wkręcających się należy skorzystać z fachowej pomocy podologa.

Jak pomagamy w gabinecie: W razie wrastania paznokci należy się zająć raną i tzw. „dzikim mięsem” (zwanym inaczej ziarniną, hipergranulacją) powstałym na skutek drażnienia tkanki przez wrastający element paznokcia. Należy ten fragment paznokcia usunąć, opatrzeć ranę specjalnymi środkami i dopiero po jej zaleczeniu (po wysuszeniu hipergranulacji) reguluje się wzrost paznokcia klamrą ortonyksyjną według Frasera.

Przeczytaj więcej na temat na naszym artykule: Wrastające paznokcie: Jak je skutecznie leczyć i których powszechnych pułapek lepiej unikać.

 

Paznokieć wkręcający się

Wrastające paznokcie powstają gdy twarda płytka paznokcia uszkadza miękką tkankę skóry. Wrastające paznokcie mogą mieć różne przyczyny. Mogą być wynikiem nadmiernego wycinania boków paznokcia, zmianą wrodzoną lub wynikiem niewłaściwego doboru obuwia lub deformacji ortopedycznych. Czasami źle przeprowadzone zabiegi w salonach kosmetycznych lub u pedekurzystów mogą być przyczyną tych problemów. Paznokcie wkręcające się bywają również skutkiem innych chorób organicznych lub zmian w procesie starzenia się paznokci. Częstym winowajcą jest paluch koślawy, tzw. halluks (Hallux valgus).

WystępowanieWkręcają się przede wszystkim paznokcie dużych palców, ale przy zmianach starczych lub paznokciach rurkowatych (pincer nail) problem ten może dotyczyć również innych paznokci.

Zapobieganie: Jeśli wkręcanie się paznokcia nastąpiło na skutek niewłaściwego wycinania kątów paznokci, to należy zaprzestać niefachowej pielęgnacji paznokci i jak najszybciej udać się do podologa.

Jak pomagamy w gabinecie: Nasze leczenie podologiczne polega na znalezieniu przyczyny wkręcania się paznokci, dokonania korekty deformacji oraz zastosowania terapii klamrą ortonyksyjną według Frasera. Pacjentowi udzielamy również wskazówek dotyczących tego, jak prawidłowo obcinać paznokcie oraz jak dobrać właściwe obuwie. Prezentujemy także pomocne ćwiczenia.

 

Paznokieć łyżeczkowaty

Koilonychia jest zmianą paznokciową typową dla noworodków. Wszystkie dzieci przychodzą na świat z paznokciami łyżeczkowatymi, gdyż łożyska ich paznokci nie zdążyły się jeszcze właściwie ukształtować. Po kilku tygodniach, a nieraz miesiącach sytuacja się normalizuje.

Jednak u niektórych noworodków problem staje się poważny: małe, bardzo ostre paznokcie z łatwością przebijają delikatną skórę w wałach paznokciowych. Dzieci cierpią, a rodzice właściwie nie są w stanie im pomóc. Jako podolodzy potrafimy przynieść maluchom ulgę w sposób bardzo delikatny.

Paznokieć łyżeczkowaty może również występować u pacjentów w podeszłym wieku.

Występowanie: U pacjentów w podeszłym wieku problem zwykle dotyczy dużych palców, ale jeśli przyczyną koilonychii jest któraś z chorób zaburzenia rogowacenia (łuszczyca, rogowiec, egzema bądź atopowe zapalenie skóry), to problem rozciąga się na wszystkie palce rąk i nóg. Koilonychia w podeszłym wieku może być też rezultatem chorób układowych, np. tarczycy, choroby wieńcowej, niedoboru tlenu bądź żelaza.

Jak pomagamy w gabinecie: Nasz najmłodszy pacjent miał 3 tygodnie i bardzo cierpiał. Aby przynieść ulgę tak małym pacjentom, posługujemy się wyjątkowo małymi narzędziami, którymi nadzwyczaj ostrożnie i delikatnie wycinamy ostre krawędzie paznokcia.

Po tym zabiegu zakłada się tamponadę, a rodzicom pokazujemy, jak w przyszłości obcinać paznokcie swym pociechom. Z reguły wystarcza kilka takich zabiegów, gdyż prawidłowo skracane i tamponowane paznokietki szybko nabierają prawidłowego kształtu.

 

Łuszczyca paznokciowa

Łuszczyca paznokciowa jest najczęściej mylona z grzybicą. Bywa zarówno wrodzona, jak i nabyta, np. wskutek stosowania leków, po kontakcie z chemikaliami czy w okresie przekwitania itp.

Występowanie: Paznokcie pojedyncze lub wszystkie, zarówno na stopach, jak i dłoniach.

Jak pomagamy w gabinecie: Po rozpoznaniu i postawieniu diagnozy dalsze postępowanie polega na właściwej pielęgnacji. Jest ona bardzo ważna, ponieważ łuski skóry lub paznokcia mogą stać się pożywką dla mikroorganizmów.

 

Hematomy podpaznokciowe

Wielu pacjentów, często sportowców, cierpi na nawracające wylewy krwi pod paznokciami paluchów. Są to stany bardzo bolesne. Radzimy, by nie czekać z nimi, aż same przejdą. Prawidłowo przeprowadzony zabieg uwalnia natychmiast od bólu, a paznokieć ma szansę na szybkie i zdrowe odrośnięcie. W przeciwnym razie grozi mu deformacja, zahamownie wzrostu, rogowacenie płytki, boelsność.

 

Grzybica paznokciowa

Grzybica nie jest chorobą tak rozpowszechnioną, jak by to wynikało z reklam. Najbardziej zgubne jest samodzielne diagnozowanie i smarowanie paznokci lakierami, które powodują jedynie ich wysychanie.

Doświadczony podolog jest w stanie rozpoznać chorobową zmianę paznokciową. Istnieje bowiem szereg innych zmian, które mogą uchodzić za grzybicę. Podolog profesjonalista, jeśli ma wątpliwości skieruje pacjenta na badania. Z reguły jednak są one zbędne, gdyż grzybica wyróżnia się pewnymi cechami, ktore są charakterystyczne wyłącznie dla niej. Istnieje jednak również możliwość współwystępowania grzybicy na bazie innych zmian czy chorób paznkocia.

 

Rekonstrukcja paznokcia

Leczenie grzybicy paznokciowej, wylewy podpaznokciowe, niektóre zmiany czy dformacje płytki paznokciowej wymagają usunięcia jej części w celu wyleczenia zmian chorobowych.

Jeśli wdrożona terapia skutkuje postępem i poprawą wskazane jest wypełnienie ubytku płytki paznokciowej, czyli wykonanie rekonstrukcji. Pomaga to ochronić i zabezpieczyć łożysko przed uszkodzeniem lub wniknięciem weń drobnoustrojów, jak również zaspokaja estetyczne wymagania naszych pacjentów. Rekonstrukcja ta jest elementem terapii, powinna być więc regularnie poddawana kontroli.

 

Inne problemy paznokciowe

Istnieją również stany paznokci, które dopiero po pewnym czasie prowadzą do bolesnych lub nieestetycznych problemów. Rozpoznać je może jedynie oko doświadczonego terapeuty. Są to np. pęknięte z różnych powodów naczynia włosowate, odciski w walach paznokciowych, zmiany barwnikowe.

Doświadczony podolog potrafi na podstawie zmian paznokciowych rozpoznać zmiany w innych częściach organizmu, co często może być wskazówką do dalszej diagnostyki i ważnym czynnikiem w profilaktyce pewnych chorób.

 

Z przyjemnością Ci pomożemy

Jeśli odczuwasz jakiekolwiek nieprzyjemności lub dolegliwości związane z paznokciami u stóp, nie zwlekaj z wizytą w naszym gabinecie w Łodzi. Szczególnie wtedy, gdy objawy te utrzymują się przez dłuższy czas. Takie sygnały mogą wskazywać na istotne problemy, które w przyszłości mogą znacząco utrudniać normalne poruszanie się.

Skontaktuj się z nami, chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

Skontaktuj się z nami

 

 

 

Blog

10 najczęstszych błędów przy pielęgnacji stóp

Wielu naszych pacjentów cierpi z powodu problemów ze stopami, do których sami się przyczynili. Samodzielna pielęgnacja stóp w domu, aby nie zaszkodziła, wymaga przestrzegania pewnych reguł.

Czytaj dalej

Blog

Haluks: Jak sobie pomóc z paluchem koślawym?

Paluch koślawy lub haluks - dlaczego powstaje i jak uniknąć skutków tej deformacji stóp? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czytaj dalej

Strona

Wkładki ortopedyczne

Cierpisz na bóle stóp, kolan, bioder lub kręgosłupa? Nasze indywidualne wkładki ortopedyczne mogą być właściwym rozwiązaniem dla Ciebie.

Czytaj dalej

Blog

9 sposobów na zimne stopy

Kiedy temperatura na zewnątrz spada, nasze stopy często zmieniają się w bryłki lodu. Niezależnie od tego, gdzie jesteśmy – w biurze, na przystanku autobusowym, a nawet w łóżku: chłód promieniuje od stóp, ogarniając całe nasze ciało.

Czytaj dalej

Powiadomienie o plikach cookie WordPress od Real Cookie Banner