Home » Zabiegi » Modzele i odciski
odciski zabiegi podologiczne

Modzele i odciski

Modzele to stosunkowo duże obszary zrogowaciałego naskórka powstającego na skutek ucisku i tarcia. Zwykle są bezbolesne, ale obecne w nich odciski mogą powodować bolesność. Odciski to mocno ograniczone skupisko zrogowaciałego naskórka, który powstał na skutek permanentnego ucisku. Większość odcisków powoduje ból.

Modzele

Modzele to stosunkowo duże obszary zrogowaciałego naskórka powstającego na skutek ucisku i tarcia. Zwykle są bezbolesne, ale obecne w nich odciski mogą powodować bolesność.

Umiejscowienie: Opuszki palców, stawy palców, podeszwa stopy pod główkami kości śródstopia.

Zapobieganie: Noszenie wygodnego obuwia, korekta deformacji palców lub deformacji stopy. Zastosowanie ortoz, odciążenia, unikanie niefachowych zabiegów na stopach.

Jak pomagamy w gabinecie: Modzele powstają warstwowo, dlatego podolog powinien je usuwać w ten sam sposób. W Centrum Podologicznym usuwamy modzele bezboleśnie za pomocą skalpela, a na zakończenie wygładzamy naskórek frezem.

Modzele powinny być usuwane regularnie, ponieważ z czasem mogą się w nich budować odciski. Na skórze cienkiej i atroficznej często powodują wystąpienie pęknięć i bolesnych ran. U osób chorych na cukrzycę czasem przyczyniają się nawet do konieczności amputacji kończyny.

 

Umów się na zabieg

Odciski

Odciski to mocno ograniczone skupisko zrogowaciałego naskórka, który powstał na skutek permanentnego ucisku. Większość odcisków powoduje ból.

Umiejscowienie: Wszystkie miejsca stopy, w których może dochodzić do ucisku, nawet w wale paznokciowym lub pod płytką paznokciową. Najczęściej jednak odciski tworzą się na podeszwie stopy, na zdeformowanych palcach młotkowatych bądź krogulczych, na ich zgięciach i powierzchniach bocznych oraz między palcami.

ZapobieganieNajważniejsze jest unikanie ciasnego obuwia i samodzielnego manipulowania w wałach paznokciowych ostrymi narzędziami. Należy też dokładnie osuszać przestrzenie międzypalcowe oraz korygować deformację palców i stóp za pomocą ortoz wykonanych ze specjalnego silikonu i opatrunków odciążających. Najlepsze efekty uzyskuje się za pomocą wkładek korygujących typu Jurtin medical®.

Jak pomagamy: Jako podolodzy potrafimy rozpoznać, czy zmiana skórna, jaką obserwujemy, jest rzeczywiście odciskiem. Określamy rodzaj odcisku i usuwamy go odpowiednimi narzędziami. Wiele odcisków wymaga dłuższej terapii – kilkukrotnych wizyt w gabinecie – oraz zastosowania specjalnych środków złuszczających i opatrunków.

 

Umów się na zabieg

Blog

10 kluczowych zasad dbania o stopy w przypadku cukrzycy

Regularne zabiegi podologiczne są dla osób z cukrzycą żywotnie ważne. To nie zastąpi jednak codziennej, samodzielnej domowej pielęgnacji.

Czytaj dalej

Blog

Haluks: Jak sobie pomóc z paluchem koślawym?

Paluch koślawy lub haluks - dlaczego powstaje i jak uniknąć skutków tej deformacji stóp? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czytaj dalej

Blog

9 wskazówek jak dbać o stopy 60plus

By stopy mogły nam sprawnie służyć, należy je otoczyć troskliwą opieką. Zwłaszcza u osób starszych stopy mogą wymagać szczególnej uwagi - w razie potrzeby warto poszukać pomocy u podologa.

Czytaj dalej

Blog

Jak odróżnić maceracje od grzybicy stóp

Wielu naszych pacjentów w okresie letnim odkrywa na stopach własnych lub swoich dzieci małe, białawe pęcherzyki lub postrzępioną skórę i są przekonani, że to grzybica skóry.

Czytaj dalej

Powiadomienie o plikach cookie WordPress od Real Cookie Banner