Hiperkeratoza w następstwie odleżyn

 

Przed zabiegiem i po zabiegu podologicznym

Opis

Rozpoznanie: Pacjent w wieku 45 lat z cukrzycą insulinozależną i silną miażdżycą. Przed ok. rokiem znalazł się w szpitalu z powodu zawału i to tam, jak twierdzi nabawił się odleżyn, które po jakimś czasie zagoiły się. W ich miejscu utworzyły się masywne hiperkeratozy.

Pacjent od kilku miesięcy znajduje się pod opieką osoby niewykwalifikowanej, próbującej frezarką usuwać nadmierne rogowacenie i zapewniającej go, że „wszystko jest w porządku”.

 

Terapia

Opracowanie: Bardzo ostrożne usunięcie hiperkeratoz przy użyciu skalpela i oszlifowanie naskórka tak, by lekarz mógł dokładnie zobaczyć stan powstałych pod rogowaceniem ran. Oczyszczenie z wysięku ropnego rany na prawej stopie.

Opatrunek: Ligasano® z odciążeniem.

Wskazania: Skierowanie pacjenta do współpracującego z Centrum Podologicznym® lekarza flebologa.

Komentarz: Najlepszy przykład, jak zaniedbana hiperkeratoza u chorego na cukrzycę staje się powodem owrzodzenia.

Blog

Haluks: Jak sobie pomóc z paluchem koślawym?

Paluch koślawy lub haluks - dlaczego powstaje i jak uniknąć skutków tej deformacji stóp? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czytaj dalej

Blog

10 najczęstszych błędów przy pielęgnacji stóp

Wielu naszych pacjentów cierpi z powodu problemów ze stopami, do których sami się przyczynili. Samodzielna pielęgnacja stóp w domu, aby nie zaszkodziła, wymaga przestrzegania pewnych reguł.

Czytaj dalej

Zabiegi

Pękające pięty

Unikanie poddawania stóp niefachowym zabiegom oraz zbyt intensywnego usuwania naskórka to najskuteczniesze metody zapobieganie pękaniu pięt.

Czytaj dalej

Zabiegi

Nadpotliwość stóp

Jako podolodzy możemy rozpoznać przyczyny nadpotliwości i pomóc pacjentom w skutecznym pozbyciu się tego nieprzyjemnego problemu.

Czytaj dalej

Powiadomienie o plikach cookie WordPress od Real Cookie Banner