Home » Przykłady naszej pracy » Dystrofia paznokci

Dystrofia paznokci

 

Przed zabiegiem i po zabiegu podologicznym

Opis

Rozpoznanie: Stopa szczupła, wklęsła, nadpotliwość, oba paznokcie paluchów swoim wyglądem przypominają onychogrypozę. Ich zabarwienie sugeruje infekcję pseudomonas. Z klinicznego punktu widzenia przypadek przypomina wrodzoną dystrofię paznokci dużych palców.

Płytka paznokcia jest wyraźnie niemalże sierpowata, poprzecznie pofałdowana, pogrubiona i przebarwiona zielono-brązowawo. Poszczególne elementy paznokcia sprawiają wrażenie wsuniętych na siebie. Charakterystyczne jest przy tym lekkie odchylenie (rotacja) obu paluchów.

Ta młoda dziewczyna nie uprawia sportów mogących mieć wpływ na deformacje paluchów i paznokci. Nie przypomina sobie także żadnego urazu. Zmiany są całkowicie spontaniczne i rozwinęły się do obecnego stanu.

Początek derformacji palca jeździeckiego.

Pacjentka: 17 lat

 

Terapia

Opracowanie: Po usunięciu i oczyszczeniu paznokci podejrzenie infekcją pseudomonas zostało wykluczone. Przebarwienie zostało usunięte wraz z nadmierną przerośniętym paznokciem. Wykonanie ortoz grzebieniowych.

Prognoza: Zespół dystroficzny nazywany w skrócie PSKO, od angielskiego: „horseshoe crab-like onychodystrophia“ będzie najprawdopodobniej nawracał.

Wskazania (nadpotliwość): seria zabiegów kąpieli Schiele. Mają pozytywny wpływ na wegetatywny układ nerwowy odpowiedzialny za pracę gruczołów potowych.

Wskazania (paznokcie): regularne zabiegi skracania i oczyszczania.

Blog

Czy lakier do paznokci może być przyczyną chorób i nadwagi?

Malujesz sobie paznokcie regularnie i nawet nie podejrzewasz, co tak naprawdę sobie na nie nakładasz? Nic dziwnego. Kolorowe buteleczki często nie posiadają żadnych etykiet ze składem.

Czytaj dalej

Blog

Haluks: Jak sobie pomóc z paluchem koślawym?

Paluch koślawy lub haluks - dlaczego powstaje i jak uniknąć skutków tej deformacji stóp? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czytaj dalej

Blog

10 najczęstszych błędów przy pielęgnacji stóp

Wielu naszych pacjentów cierpi z powodu problemów ze stopami, do których sami się przyczynili. Samodzielna pielęgnacja stóp w domu, aby nie zaszkodziła, wymaga przestrzegania pewnych reguł.

Czytaj dalej

Blog

9 sposobów na zimne stopy

Kiedy temperatura na zewnątrz spada, nasze stopy często zmieniają się w bryłki lodu. Niezależnie od tego, gdzie jesteśmy – w biurze, na przystanku autobusowym, a nawet w łóżku: chłód promieniuje od stóp, ogarniając całe nasze ciało.

Czytaj dalej

Zadzwoń Napisz