Home » Dla mediów

Światowy Dzień Cukrzycy 14. Listopad 2020

Zabiegi podologiczne dla chorych na cukrzycę równie ważne, jak codzienne mycie zębów

Łódź, 12.11.2020

Żadna część ciała nie umyka tak naszej uwadze, jak stopy. Jednak dla osób chorych na cukrzycę może to być niebezpieczne. Zespół stopy cukrzycowej może w najgorszym przypadku prowadzić do amputacji palców stóp, całej stopy lub nogi. Skutecznym środkiem zapobiegawczym jest regularne, profesjonalne leczenie stóp, tzw. terapia podologiczna. W Polsce jeszcze bardzo mało chorych na cukrzycę korzysta z zabiegów i konsultacji u podologa. Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy, jak poważnym zagrożeniem dla zdrowia jest neuropatia.

Co roku amputowane są z powodu cukrzycy tysiące palców, stóp i nóg. Szczególnie smutną prawdą jest fakt, że w Polsce przypadków amputacji stopy z powodu powikłań cukrzycy jest kilka razy więcej niż w krajach Europy Zachodniej. A przecież tak nie musi być.

„Wielu tych amputacji dałoby się uniknąć, gdyby pacjenci mieli świadomość czym jest neuropatia i angiopatia (miażdżyca), gdyby wiedzieli, jak je rozpoznawać i jak w związku z tym prawidłowo pielęgnować swoje stopy. I gdyby mieli zapewnioną opiekę profesjonalnych podologów i dostęp do poradni stopy cukrzycowej“, tak Magdalena Hafezi-Chojecka, dyplomowana Podolog i prezes Polskiego Towarzystwa Podologiczno-Podiatrycznego.

Jak dochodzi do Zespołu Stopy Cukrzycowej?

Następstwami długoletniej cukrzycy są zaburzenia ukrwienia (miażdżyca) oraz zmniejszona wrażliwość systemu nerwowego. Osoby te nie odczuwają ucisków wywoływanych przez obuwie, tworzenia się pęcherzy, a nawet stłuczenia palucha. W ten sposób stosunkowo szybko mogą powstać małe lub większe rany. Osoby chore na cukrzycę cierpią także na zaburzenia w gojeniu się ran, dlatego niewielkie nawet zranienia mogą zmieniać się w długotrwałe, niegojące się rany. Mówimy wtedy o Zespole Stopy Cukrzycowej. Pacjenci zauważają takie rany dopiero, kiedy są już dość duże bądź zainfekowane. Może to prowadzić do powstawania nekrozy cukrzycowej, tzn. obumierania tkanek w żywej stopie. Jeśli obumieranie tkanek powiększa się zachodzi wtedy konieczność amputowania części kończyny. Inaczej mogłoby dojść do uogólnionej ropowicy i zatrucia całego organizmu.

Regularne, profesjonalne zabiegi podologiczne mogą zapobiec amputacji

Regularne zabiegi podologiczne są dla osób z Zespołem Stopy Cukrzycowej żywotnie ważne. Zawód podologa powołano do życia właśnie dla takich zadań. Regularna kontrola stóp pozwala na wczesne wykrycie niebezpiecznych zmian, które spowodować mogą powstanie długotrwałej, trudno gojącej się rany. Osoby chore na cukrzycę powinny poważnie podchodzić do wszystkich sygnałów ostrzegawczych ze strony stóp. Nawet, jeśli wydają się niegroźne i nie powinni dopuszczać, aby wstyd uniemożliwiał szukanie pomocy.

„Wielu naszych pacjentów opowiada nam, jak długo unikali wizyty w naszym gabinecie. Często ze względu na obawę, że ich stopy nie są na tyle piękne, by pokazać je innym oczom. Przed profesjonalnym podologiem nie ma się jednak czego wstydzić. Zabiegi na chorych stopach i opieka nad nimi to przecież nasze kompetencje zawodowe. Zostałam podologiem, ponieważ chcę i potrafię pomagać chorym stopom”, mówi Magdalena Hafezi-Chojecka, właścicielka Centrum Podologicznego w Łodzi.

Co robimy jako podolodzy dla pacjentów z cukrzycą?

Poddajemy dokładnym oględzinom stopy i buty. Wykonujemy specjalne badania pododiabetologiczne pozwalające na określenie: stopnia neuropatii i miażdżycy w kończynach dolnych, stanu stawów stóp, rodzaju i stanu skóry i stanu paznokci. Wykonujemy profesjonalne zabiegi podologiczne odpowiednio do potrzeb pacjenta dobranymi narzędziami. Udzielamy porad dotyczących obuwia i tekstyliów, codziennej pielęgnacji stóp. Wykonujemy opatrunki odciążające, korygujące bądź ochronne. W razie potrzeby wykonujemy indywidualne ortozy oraz wkładki korygujące, które dla pacjentów chorych na cukrzycę są często konieczne.

Kontrola specjalisty nie zastąpi jednak codziennej, samodzielnej domowej pielęgnacji. Dlatego Magdalena Hafezi-Chojecka zebrała 10 kluczowych zasad dbania o stopy w przypadku cukrzycy. Są one łatwe do wdrożenia w codzienną rutynę zapobiec powstawaniu zespołu stopy cukrzycowej. https://centrumpodologiczne.pl/blog/10-kluczowych-zasad-dbania-o-stopy-w-przypadku-cukrzycy/

 

O nas

Magdalena Hafezi-Chojecka, dyplomowany podolog, B.Sc. medycyna komplementarna spec. Podologia, prezes Polskiego Towarzystwa Podologiczno-Podiatrycznego, mgr pedagogiki, właścicielka Centrum Podologiczne w Łodzi.

mgr Magdalena Hafezi-Chojecka jest ekspertką w dziedzinie zdrowia stóp, doświadczonym podologiem i szkoleniowcem z blisko 30 letnią praktyką zawodową. Magdalena Hafezi-Chojecka swoją więdzę i umiejętności podologiczne potwierdziła zdając niemiecki egzamin państwowy w 2002 roku w Kassel. Od 2006 aktywnie propaguje zawód podologa w Polsce. Od 2014 roku jest przewodniczącą Polskiego Towarzystwa Podologiczno-Podiatrycznego biorąc równocześnie aktywny udział w pracach Międzynarodowej Organizacji Podologicznej FIP – IFP. Ukończyła pierwsze niemieckie studia stworzone dla podologów i osteopatów przez Wyższą Szkołę Steinbeisa w Berlinie. Ukończyła poza tym studia pedagogiczne magisterskie na Uczelni nauk Społecznych w Łodzi. Obecnie prowadzi gabinet Centrum Podologiczne w Łodzi.

Centrum Podologiczne w Łodzi jest jednym z pierwszych profesjonalnych gabinetów podologicznych w kraju i pionierem Podologii w Polsce. Nasza historia z Podologią zaczęła sie już 30 lat temu. Przeprowadziliśmy tysiące skutecznych zabiegów i terapii podologicznych opartych na unikalnej wiedzy specjalistycznej. Jako pionier podologii w Polsce, gwarantujemy najwyższe standardy jakościowe. Centrum Podologiczne to także instytucja szkoleniowa, w której dzielimy się naszą wiedzą i wieloletnim doświadczeniem z adeptami podologii. Naszym celem jest wprowadzić na rynek jak najwięcej fachowo przygotowanych specjalistów, którzy będą nieść ulgę zbolałym stopom Polaków. www.centrumpodologiczne.pl

Social media: https://www.facebook.com/CentrumPodologiczne https://www.instagram.com/centrumpodologiczne/ @centrumpodologiczne

Kontakt prasowy i zdjęcia prasowe: j.chojecka@centrumpodologiczne.pl, 515 952 450.

 

Zdjęcia prasowe Magdalena Hafezi-Chojecka

Blog

Jak właściwie zadbać o stopy dzieci?

Stopy dzieci są bardzo wrażliwe. Jak wesprzeć zdrowy rozwój dziecięcych stóp i uniknąć typowych błędów, pokazujemy w naszym artykule.

Czytaj dalej

Blog

Haluks: Jak sobie pomóc z paluchem koślawym?

Paluch koślawy lub haluks - dlaczego powstaje i jak uniknąć skutków tej deformacji stóp? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czytaj dalej

Blog

Dlaczego nie powinniśmy nosić klapek

Człowiek w klapkach nie chodzi, tylko człapie. A do togo jeszcze naraża zdrowie całego swojego układu ruchu.

Czytaj dalej

Blog

10 najczęstszych błędów przy pielęgnacji stóp

Wielu naszych pacjentów cierpi z powodu problemów ze stopami, do których sami się przyczynili. Samodzielna pielęgnacja stóp w domu, aby nie zaszkodziła, wymaga przestrzegania pewnych reguł.

Czytaj dalej

Zadzwoń Napisz